Výber veľkosti bicykla

AK STE SI VYBRALI TYP BICYKLA, KTORÝ VÁM BUDE ČO NAJVIAC VYHOVOVAŤ PO STRÁNKE VYUŽITIA, JE DÔLEŽITÉ VYBRAŤ SI BICYKEL TIEŽ PODĽA VEĽKOSTI. VEĽKOSŤOU BICYKLA SA ROZUMIE DĹŽKA SEDLOVEJ TRUBKY.

Voľba správnej veľkosti bicykla a geometrie rámu je alfa a omega pri kúpe každého bicykla. Iba s vhodnou veľkosťou bicykla si naplno užijete každú jednu jazdu.

Nám v JM SPORT záleží na tom, aby Vám bicyklovanie prinášalo radosť a potešenie. Preto Vám poskytujeme prehľadné veľkostné tabuľky, podľa jednotlivých typov bicyklov.

Ak predsa len budete mať pochybnosti a nebudete si istý, aká veľkosť je pre Vás tá pravá, neváhajte nás kontaktovať na jmsport@jmsport.sk. Ochotne Vám poradíme.

 

Akú veľkosť bicykla potrebujem?

Ak hovoríme o veľkosti bicykla, myslíme tým vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu. Veľkosť bicykla sa určuje na základe vašej výšky alebo (a to je presnejší spôsob) podľa dĺžky vašich nôh. Veľkosti sa udávajú v palcoch a v písmenách. My používame číslovanie v palcoch ". Pri každej značke bicykla sa číslovanie môže trošku líšiť. U nás nájdete bicykle slovenskej značky DEMA, nemeckej značky CUBE a americkej značky GT a CANNONDALE preto uvádzame oficiálne tabuľky týchto 4 výrobcov bicyklov.

  

a4419447b102e1b10817e8d00dd2310c

VEĽKOSTI BICYKLA ZNAČKY DEMA

 

mtb

road

lady

junior

 

 

 

images

VEĽKOSTI BICYKLA ZNAČKY CUBE

 mtb - CUBE

road -cube

junior - Cube

 

 

 

stiahnuť

VEĽKOSTI BICYKLA ZNAČKY CANNONDALE

mtb -Cannondale

road - Cannondale

junior - Cannondale

 

 

 

125

VEĽKOSTI BICYKLA ZNAČKY GT

mtb - GT

road-GT

junior - GT

 

Akú veľkosť kolies na bicykel si vybrať?

Štandardom sú bicykle s veľkosťou kolies 26". Výrobcovia bicyklov však stále experimentujú a najnovšie sa stali veľkým hitom kolesá s veľkosťou 29". Obe veľkosti majú svojich fanúšikov aj odporcov. Nedá sa jednoznačne určiť, ktorá veľkosť je lepšia alebo horšia. Závisí to od toho, ako a kde budete na bicykli jazdiť. Aký je medzi nimi rozdiel a pre koho je ktorá veľkosť vhodná? Názorne sme rozdiely popísali na obrázku. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie koleso, tým väčšia stabilita na nerovnom teréne. S väčšou veľkosťou ide ruka v ruke aj vyššia hmotnosť kolesa a menšia obratnosť, mršnosť v zákrutách a pri rýchlej zmene smeru jazdy. Väčšie kolesá sú vhodnejšie pre vyšších cyklistov, ktorí preferujú kľudnejšiu a bezpečnejšiu jazdu. Menšia veľkosť kolies zase pre tých, ktorí milujú dynamickú jazdu, prudké zákruty, neboja sa pádu a väčších otrasov.  

 

velkost_kolies