Ako si vybrať typ/kategóriu bicykla ?

NAJSKÔR JE POTREBNÉ URČIŤ SI, AKO A KDE BUDETE BICYKEL POUŽÍVAŤ, K ČOMU VÁM MÁ BICYKEL SLÚŽIŤ.

 

Horské bicykle 27,5"

Najnovšia kategória horských bicyklov s kolesami o priemere 27,5" je zacielená presne medzi klasické dvadsaťšestky a veľké dvadsaťdeviatky.  Naše duralové hardtaily s týmto rozmerom sú určené ako pre rekreačných jazdcov, tak aj pre pretekárov.

Kto sa v záplave súčasných priemerov kolies len ťažko rozhoduje, je pre neho stredný priemer 27,5" ideálnym kompromisom. Je schopný lepšie zvládať nerovný terén, avšak pri zachovaní lepšej akcelerácie.

 

Horské bicykle 29"

Horské bicykle s priemerom kolies 29" sa tešia v poslednej dobe veľkej obľube.

Hlavnou devízou 29" bicyklov je :

  • ľahší prechod cez prekážky
  • nestrácanie rýchlosti pri ich prekonávaní

Zároveň prinášajú lepšiu trakciu a brzdenie, nakoľko kontaktná plocha so zemou je väčšia. Dobrou voľbou sú aj pre jedincov s vyššou postavou, ktorí majú problém nájsť svoju optimálnu geometriu na klasickom 26" alebo 27,5" bicykli.

 

velkost_kolies

 

Horské bicykle - celoodpružené

Celoodpružené bicykle (FSX - full suspension bike) sú dnes jedny z najobľúbenejších horských bicyklov. Do popredia záujmu sa dostávajú predovšetkým vďaka dramatickému pokroku tlmičov a technológií pri minimálnom zvýšení hmotnosti bicykla.

Výhody dnešných FSX sú tak značné, že veľa profesionálnych pretekárov ich uprednostňuje pred pevnými horskými bicyklami:

  • sú určené do náročného terénu, kde je potrebná pre väčšie pohodlie a väčšiu jazdcovu bezpečnosť odpružená zadná stavba
  • vďaka odpruženým častiam nedochádza k tak veľkým otrasom a bicykel sa stáva oveľa viac ovládateľným a tým pádom aj bezpečnejším

 

Krosové bicykle

Bicykle určené ako do terénu, tak aj na cesty.

Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý ho bude zhruba z 80% používať:

  • na poľných
  • na lesných cestách
  • na spevnených komunikáciách.

Krátkodobo je možné tento bicykel využívať v nenáročnom teréne aj mimo cesty. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu - narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu.

Tento typ bicykla je v poslednej dobe veľmi populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

 

Touringové bicykle

Tieto bicykle sú určené hlavne na spevnené komunikácie.

Je vyložene nevhodné využívať tento typ bicykla v akomkoľvek teréne. Touringový bicykel je vhodné využívať vďaka svojmu vybaveniu (blatníky, osvetlenie, nosič, atd.) ako dopravný prostriedok.

 

Cestné bicykle

Tieto bicykle sú určené pre športovú jazdu na cestách a na uzavretých okruhoch. V žiadnom prípade sa nedoporučuje tento typ bicykla využívať v akomkoľvek teréne.

 

BMX a freestyle bicykle

Bicykle určené pre využívanie buď na uzavretých okruhoch alebo na spevnených uzavretých priestranstvách určených pre tento druh bicyklov.

 

AK STE SI VYBRALI TYP BICYKLA, KTORÝ VÁM BUDE ČO NAJVIAC VYHOVOVAŤ PO STRÁNKE VYUŽITIA, JE DÔLEŽITÉ VYBRAŤ SI BICYKEL TIEŽ PODĽA VEĽKOSTI. VEĽKOSŤOU BICYKLA SA ROZUMIE DĹŽKA SEDLOVEJ TRUBKY.